מיטוב טמפרטורת אזור השורשים (RZTO)

טמפרטורת השורשים משפיעה על כלל הפרמטרים של פיזיולוגיית הצמח. טווח טמפרטורות מיטבי – אופטימלי באזור השורשים (RZT) הוא חיוני לצמיחתו היציבה של הצמח, פוריותו ואיכותו.

מערכת ניהול טמפרטורת בית השורשים מסייעת להגדלת היבול, הפחתה בחומרי דישון והדברה, הפחתה בעלויות אנרגיה בגידול וכמו כן מאפשרת פתרונות גידול מחוץ לעונה ו/או הקדמת עונת הגידול והבשלה.

מערכת ניהול טמפרטורת בית השורשים, מבוססת על התופעה בה בעומק של כמה מטרים, האדמה שומרת על טמפרטורה יציבה יחסית, (הקרובה לטמפרטורת האוויר השנתית הממוצעת) ואשר אינה מושפעת מתנודות הטמפרטורה היומיות או העונתיות. הטמפרטורה התת קרקעית תמיד קרירה יותר בקיץ וחמה יותר בחורף מטמפרטורת רובד הקרקע העליון. תוך מינוף עיקרון חילוף חום בקרקע, רוטס מתקינה מערכת צינורות במעגל-סגור, בה החלק התחתון מותקן בעומק של הטמפרטורה היציבה והחלק העליון באזור שורשי היבול הייעודי. מים הזורמים דרך הצינורות הנמוכים המוטמנים בעומק מוטענים מהטמפרטורה היציבה של הקרקע. המים עם הטמפרטורות היציבות כל השנה (נאמר 23 מעלות) מסוחררים דרך הצינורות המותקנים באזור השורש, שם מוחלף חום שוב בין המים בצנרת לאדמה סביב השורשים.

התוצאה היא חימום בחורף וקירור בקיץ של אזור השורשים. תוך שמירה על טמפרטורה יציבה באיזור בית השורשים בטווח הרצוי במהלך כל ימות השנה. צריכת האנרגיה של מערכת ניהול איזור בית השורשים על ידי חילוף חום בקרקע נובעת אך ורק ממשאבת סחרור המים. צריכת האנרגיה של משאבת הסחרור היא, עד 2.0Kwh לשנה בלבד.

במקרים שבהם לא ניתן לחפור כדי להתקין את מערכת חילוף החום בקרקע, נעשה שימוש במשאבת חום מתאימה ויעילה במקום. משאבות החום בעלות צריכת אנרגיה גבוהה יותר בהשוואה למערכת חילוף החום בקרקע, אולם ניתן לתכנת אותן כדי לספק טווח טמפרטורות מדויק ביותר לאזור השורשים על פי הצורך.

כמו כן, ניתן להתקין מערכת היברידית המשלבת את מערכת חילוף החום בקרקע ואת משאבת החום. בתצורה זו, משאבת החום משמשת רק במצבי חום או קור קיצוניים ולפיכך צריכת האנרגיה הכוללת של המערכת ההיברידית קטנה יחסית.

למערכת 3 תצורות אפשרויות להתקנה בהתאם לצורת הגידול:

–        גידול בקרקע על ידי צינורות אופקיים לפיזור חום/קור באזור השורש.

–        גידול במצעים מנותקים על ידי דקר אנכי המוחדר לאיזור בית השורשים.

–        גידול על ידי תמיסה (NFT) על ידי צינון וחימום מי ההזנה ופתרונות גידול במתקנים הידרופוניים.

המערכת מותקנת בשילוב חיישני טמפרטורה, המודדים בכל רגע נתון את טמפרטורת בית השורשים, האוויר ועוד. מדידה זו מאפשרת לחקלאי למדוד את תוצאות המערכת ולבצע אופטימיזציה על בסיס יומיומי של טווח הטמפרטורות הרצוי לגידול.

צוות האגרונומים בחברה מלווה באופן רצוף את החקלאי ומייעץ לו כיצד להפיק את התוצאות הטובות ביותר משימוש במערכת.

למידע נוסף על מערכת ה RZTO

מוצרים נוספים